وحید صیامی به موضوع هویت و اصالت‌سنجی،الکترونیکی شدن اسناد، انقلاب‌ دوم صنعتی، انقلاب فرم‌ها و انواع اسناد موجود می‌پردازد.

طی سال ۹۹، در صنایع مالی شاهد حجم وسیعی از کنش‌ها و تصمیم‌های متعدد در زمینه شناسایی و اصالتسنجی بودیم. دادستانی، پلیس فتا، بانک مرکزی، سازمان بورس و اوراق بهادار، اپراتورهای خدمات پرداخت الکترونیک، سکوهای تجارت الکترونیک بزرگ، کارگزاریهای بورس و … همگی در زمینه احراز هویت غیرحضوری، اصالتسنجی، اعطای دسترسی الکترونیک و از راه دور و افزایش محرمانگی، اقداماتی متعدد و ناهماهنگ با یکدیگر انجام دادند. در این مقاله از نشریه ققنوس به طور جدی به موضوع هویت و اصالت‌سنجی خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب

تکنو تجارت

حمید علی محمدی، مدیرعامل شرکت تکنو تجارت، بازوی فناوری و توسعه کسب‌وکارهای نوپای بانک تجارت به عنوان یکی از میزبانان شبکه ققنوس، در گفت‌و‌گو با نشریه ققنوس به برنامه‌های این شرکت در توسعه توکن بر بستر ققنوس، چالش‌ها و آینده پلتفرم ققنوس پرداخته است.

ادامه مطلب

توکن الماس دایادایموند

 جدیدترین گزارش راپاپورت، مرجع جهانی اعلام قیمت الماس، نشان از رشد قیمت سبد الماس‌های پشتوانه توکن الماس دایادایموند دارد که باعث شده هر توکن الماس از ۱۰ دلار ۶۸ سنت به ۱۰ دلار و ۹۵ سنت افزایش پیدا کند.

ادامه مطلب

با مظفر پاسدار شیرازی در مورد طرح بی‌تا و گنجمان، پروژه مشترک سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و شرکت ققنوس برای حفظ میراث مستند با تامین مالی جمعی گفتگو کرده ایم.

همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی و شرکت ققنوس در پروژه بی‌تا و گنجمان؛

میراث تاریخی هر کشور، نشان‌دهنده فرهنگ و تمدن آن کشور است و ملت‌های مختلف همواره سعی بر حفظ این آثار کرده‌اند. اما توجه به نوع میراث و شرایط نگهداری مناسب آن نیازمند متخصصین و کارشناسان آن حوزه است. میراث مستند و مکتوب به دلیل ظرافت و جنسشان بیش از دیگر آثار در معرض از بین رفتن هستند و شرایط نگهداری به‌مراتب پیچیده‌تری نسبت به سایر اموال دارند. توکن بی‌تا راه حلی بلاک‌چینی است که با استفاده از تأمین مالی جمعی به جمع‌آوری و حفظ این اسناد می‌پردازد. در ادامه با دکتر مظفر پاسدار شیرازی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، درباره پروژه‌های حفظ اسناد ملی به گفت‌وگو پرداخته‌ایم. ادامه مطلب

اسناد تجاری دیجیتال

ششمین شماره نشریه ققنوس ششمین شماره نشریه ققنوس با تمرکز بر موضوع هویت و اسناد تجاری دیجیتال و پرونده‌ای ویژه برای بررسی طرح گنج‌مان و توکن بی‌تا منتشر شد.

توکن بی‌تا

افزایش اهمیت توکن‌های NFT، آکادمی ققنوس را بر آن داشته تا به‌طور جدی به پژوهش و تحقیق درباره این دارایی‌های دیجیتال جذاب نگاه داشته باشد.بر همین اساس، ققنوس برای نخستین بار ویژه‌نامه‌ای را با عنوان توکن بی‌تا (NFT) منتشر کرده و در آن به ابعاد مختلف این نوع توکن‌ها پرداخته است. ادامه مطلب

گفت‌و‌گویی با سپهر محمدی، رییس هیئت‌مدیره انجمن بلاکچین ایران، پیرامون قرارداد هوشمند در ایران و ارز دیجیتال بانک مرکزی بخوانید.

قرارداد هوشمند به‌عنوان نسل جدید قراردادها از مهم‌ترین کاربردهای فناوری زنجیره بلوک است. این نوآوری باعث می‌شود تا دیگر نیازی به اعتماد نباشد و به لطف برنامه‌نویسی بر روی شبکه بلاک‌چین بتوان زیرساختی را در اختیار داشت تا پروژه‌ها را بدون نیاز به پیچیدگی اجرا کرد. قراردادهای هوشمند امروزه به‌صورت گسترده در کشورها در حال به‌کارگیری برای مدیریت بهتر هستند؛ اما قرارداد هوشمند در ایران از  هنوز به‌صورت جدی استفاده نشده است. در همین راستا برای پیگیری بحث قراردادهای هوشمند به سراغ سپهر محمدی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن بلاک‌چین ایران، مدیرعامل شرکت همگرا و عضو هیئت‌مدیره بنیاد سور آمدیم. با ایشان درباره وضعیت استفاده از قراردادهای هوشمند (smart contract) در ایران گفتگو کردیم. ادامه مطلب

در این مقاله درباره قرارداد هوشمند مجوزدار و عمومی، تاریخچه، سیر تکامل، کاربرد، پلتفرم‌های موفق در این زمینه و چرخه عمر قراردادهای هوشمند خواهیم خواند.

با توجه به اهمیت روزافزون قراردادهای هوشمند، در این مقاله سعی کرده‌ایم به تاریخچه، سیر تکامل، اهمیت، پلتفرم‌های موفق در زمینه قراردادهای هوشمند، دسته‌بندی و معرفی قرارداد هوشمند مجوزدار و عمومی، کاربرد، چرخه عمر و معماری بپردازیم. در ادامه مفصلا درباره هر کدام خواهیم خواند:

ادامه مطلب

توکن آب‌پارس

شرکت ققنوس در نظر دارد باتوجه‌به پایان رسیدن چرخه حیات توکن‌ آب‌پارس و الماس A101 طبق سپیدنامه منتشر شده، این توکن‌ها را از کیف توکن ققنوس حذف کند؛ در همین راستا، صاحبان توکن‌ آب‌پارس و الماس A101 فقط تا پنجم تیرماه می‌توانند نسبت به بازخرید یا تبدیل دارایی اقدام کنند.

ادامه مطلب

در این نوشته به مبانی حقوقی قراردادهای هوشمند و مسائلی مثل هدف قانونی، تطابق قصد، طرفین قرارداد، عوض قراردادی و امضای دیجیتالی پرداخته شده است.

مبانی حقوقی قراردادهای هوشمند

اگر انسانِ خلوت‌گزیده و تک‌نشین بدوی را رفع نیازهایی چون دست‌وپا کردن سرپناه و سد جوع، از غار تنهایی بیرون کشید و مجبورش ساخت که تن به تراضی (رضایت طرفین) بدهد، امروزه اما ضرورت هم‌نشینی و همزیستی در کمتر نقطه‌ای از جهان نیاز به تبیین و توضیح دارد. همین ضرورت است که انسان را از همان بادی امر به فکر مدیریت روابط با همنوع انداخت. سبب شکل‌گیری و تکامل قواعد حقوقی حاکم بر توافقات فی‌مابین نیز همین بود. با گذار از دوره‌های ابتدایی زیست جمعی، آدمیان رفته‌رفته حکومت قانون –هرچند به مفهوم بسیطش- را پذیرفتند و بر این محدودیت خودخواسته گردن گذاشتند.

تاریخ حقوق قراردادها عمری به درازای تاریخ حقوق دارد. فارغ از نزاع‌هایی که در طول تاریخ بشری بر سر مفهوم حقوق، مصادیق و خاستگاه‌های آن- به‌عنوان وجه ممیز نظام‌ها و مشرب‌های گوناگون حقوقی- در جریان بوده، شاید بتوان قرارداد را فرد اجلای مصادیق تراضی میان آحاد انسانی و درنتیجه حقوق قراردادها را شاخص‌ترین نمونه حقوق انسانی دانست که تمام مکاتب حقوقی بر سر اصل وجود آن توافق نظر دارند. ادامه مطلب