در شبکه ققنوس توکن‌های گوناگونی وجود دارد که کاربر می‌تواند با توجه به نیاز خود، تعدادی از هر توکن را در اختیار داشته باشد.  یک کاربر ممکن است این توکن را به‌صورت ریالی از وب‌سایت، کیف توکن یا سایر روش‌ها از عرضه‌کننده خریده باشد، و یا از شخصی هدیه گرفته باشد و مستقیم از طریق کیف توکن شخص به‌ حساب او واریز شده باشد. به‌هرحال در ققنوس راه‌های زیادی برای خرید و تبادل توکن وجود دارد.

دادوستد پایاپای یا کالا به کالا، یکی از جذاب‌ترین راه‌هایی است که افراد می‌توانند در ققنوس توکن‌های دلخواه خود را به دست آورند و یا با سایر توکن‌ها تبادل کنند. شاید به‌ جرات بتوان گفت که این روش قدیمی‌ترین روشی تبادل دارایی است. این بار به کمک فناوری دفتر کل توزیع‌شده، شما می‌توانید توکن‌ها ی خود را به‌صورت پایاپای در سامانه توزیع‌شده دادوستد ققنوس مبادله‌ کنید.

هر شخص می‌تواند داخل این سامانه پیشنهاد خود را برای مبادله تعداد مشخصی از توکن‌های A موجود در حسابش با تعداد دلخواهی از توکن‌های جدید B ثبت کند. چنانچه شخص دیگری نیز پیشنهادی برعکس آنچه نفر اول تقاضا کرده بود ثبت کند، مثلاً تقاضا کند تعدادی توکن B را با تعدادی توکن A مبادله کند، سامانه به‌صورت خودکار عملیات تطابق را انجام می‌دهد و این دو پیشنهاد را با یکدیگر منطبق می‌نماید. در نتیجه  تعداد توکن B از حساب شخص دوم به‌حساب شخص اول منتقل می‌گردد و به تعداد مشخص از توکن A از حساب شخص اول به‌حساب شخص دوم واریز می‌شود. بدین ترتیب اشخاص قادر خواهند بود توکن‌های خود را در یک فضای آزاد قیمت‌گذاری کرده و به فروش رسانند. بدیهی است که در این سامانه همه افراد از پیشنهادهای اعلام‌شده مطلع می‌گردند و می‌توانند با مقایسه قیمت‌ها اقدام به دادوستد نمایند.