، اولین پلتفرم NFT ایرانی

توکن‌های غیرقابل معاوضه یا Non-Fungible Token) NFT)

در واقع همان شناسنامه و سند برای دارایی‌های دیجیتال هستند.

کیف توکن ققنوسی بسازید

وارد سامانه بی‌تا شوید

NFT خود را بسازید

در بازار بی‌تا بفروشید

حراجی‌های در جریان

مشاهده بیشتر

چرا NFT بسازیم؟

فرض کنید می‌خواهید اثری را که توسط یکی از ابزارهای طراحی در کامپیوتر خود خلق کرده‌اید بفروشید. هر شخصی می‌تواند اثر شما را از اینترنت دانلود کرده و یک کپی از اثر شما را در کامپیوتر خود داشته باشد. درصورتیکه هیچ حق مالکیتی به شما پرداخت نشده است.

در مثالی دیگر فرض کنید بر روی بوم نقاشی، تصویری با رنگ روغن خلق کرده و قصد فروش آن را دارید. در هر دو مثال می‌توانید آن‌ها به یک NFT تبدیل کرده و با این تبدیل، حتی با از بین رفتن کالای فیزیکی، خود اثر در قالب یک NFT از بین نمی‌رود و حق مالکیت آن در اختیار صاحب اصلی NFT حفظ می‌شود.

به‌عبارت ساده‌تر اگر تابلوی خود را به عکس تبدیل کرده و آن عکس را در قالب یک NFT بفروشید، این عکس دارای شناسنامه منحصر به فرد خواهد شد که حتی کپی‌های آن نیز برابر با اثر اصلی نیست.

ویژگی‌های توکن بی‌تا

یکتایی

این مورد مهم‌ترین ویژگی یک توکن بی‌تاست. توکن‌های بی‌تا دارای بخشی از اطلاعات ثابت هستند که یکتا بودن آن‌ها را ثبت می‌کند. این ویژگی به‌عنوان گواهی اصالت در نظر گرفته می‌شود.

دارای اصالت

توکن‌های بی‌تا مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) هستند؛ بنابراین هرکس می‌تواند از اصالت توکن بی‌تا خود مطمئن شود. زیرا ساخت موجودیتی جعلی در دفتر کل توزیع شده تغییرناپذیر، امری محال است.

تقسیم‌نشدنی

توکن‌های بی‌تا به واحدهای کوچک‌تر تقسیم نمی‌شوند و خردپذیری ندارند. یک واحد کامل از توکن بی‌تا صادر می‌شود و در شبکه نیز همان یک واحد به‌‌صورت کامل انتقال می‌یابد.

قابل‌انتقال

برخلاف توکن‌های قابل معاوضه، توکن‌های بی‌تا در بازارهای خاصی خرید و فروش می‌شوند و قابلیت انتقال به‌صورت فردبه‌فرد و بر بستر دفتر کل توزیع شده وجود دارد.

کمیاب

از هر توکن بی‌تا تنها یک نسخه وجود دارد که حاوی اطلاعات و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود و دارایی است که بر آن دلالت می‌کند و نسخه دیگری از آن وجود ندارد.

حافظ حق مالکیت

این مورد به استفاده توکن‌های بی‌تا از پلتفرم‌های غیرمتمرکز مانند فناوری دفتر کل‌ توزیع‌شده اشاره می‌کند که در آن هیچ مالکی، داده‌ای را پس از ثبت نمی‌تواند تغییر دهد و مالک کلید خصوصی، مالک دارایی موجود در حساب است.

چگونه NFT خود را بفروشیم؟

۱. اثر خود را واسپاری کنید

برای آنکه بتوانید اثر خود را در بازار بیتا بفروشید، باید ابتدا آن را به یکی از انبارهای معرفی شده در سامانه تحویل دهید. به این کار واسپاری می‌گوییم. در طول این فرایند، اصل اثر از شما تحویل گرفته شده و در ازای آن توکن واسپاری به کیف توکن ققنوسی شما منتقل می‌شود.

آموزش واسپاری اثر

۲. درخواست حراجی اثر را ثبت کنید

فقط آثاری که واسپاری شده‌اند، می‌توانند در حراجی شرکت داده شوند. بعد از اینکه توکن واسپاری به کیف ققنوسی شما اضافه شد، درخواست حراج اثر را در سامانه ثبت کنید. در این مرحله، توکن واسپاری و NFT اثر به حساب حراجی منتقل شده تا در حراجی شرکت داده شود

آموزش حراج اثر

۳. در بازار حراجی بفروشید

پس از اینکه اثر شما در حراجی منتشر شد، علاقمندان به آثار تا پایان زمان حراجی فرصت دارند تا پیشنهاد قیمت خود را در بازار ثبت کرده و حتی آن را افزایش دهند. پس از پایان یافتن حراجی، توکن NFT و واسپاری اثر، به حساب برنده و مبلغ حراج اثر به حساب فروشنده منتقل می‌شود.

ورود به بازار حراجی

سامانه بی‌تا

پلتفرم انتشار توکن بی‌تا (BITA)ی ققنوس، ابزاری برای مدیریت آثار هنری در دنیای دیجیتال است. بر این بستر مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع شده، مالکین آثار هنری می‌توانند ضمن شناسنامه دار نمودن آثار ارزشمند خود توسط نهادهای معتبر و دارای صلاحیت، بر بستر شبکه ققنوس، آثار خود را در بازار مزایده ققنوس نیز عرضه و به فروش برسانند.

در فاز اول توسعه این بازار و خدمت جدید، شرکت یکتا ققنوس پارس با مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در راستای مدیریت میراث مستندی که هر یک پاره‌ای از هویت ملی و زبانی پارسی‌زبانان است، اقدام به ایجاد سامانه جامع مدیریت میراث مستند دیجیتال کرده است؛ آثار فرهنگی منتشر شده بر بستر این سامانه، توسط کارشناسان کتابخانه ملی ابتدا کارشناسی و ارزش‌گذاری شده و سپس در شرایط مناسب نگهداری می‌شوند تا در نهایت شناسنامه اثر به صورت دیجیتالی و از طریق انتشار یک توکن بی‌تای اختصاصی برای اثر بر بستر شبکه ققنوس، منتشر شود.

اصالت، کمیابی و امنیت


تمام توکن‌های بی‌تا بر بستر شبکه ققنوس به صورت امن و بدون قابلیت جعل و دستکاری با ایجاد یک شناسنامه دیجیتالی صادر و منتشر می‌شوند و یکتایی آن‌ها توسط ققنوس تضمین شده است.

قیمت‌گذاری رسمی


ارزش پایه توکن‌های بی‌تابر بستر شبکه ققنوس، توسط کارشناسان رسمی نهاد متولی اثر و بر اساس ویژگی‌های آثار به صورت‌ شفاف محاسبه می‌شود که باعث می‌شود. بدین ترتیب می‌توان برای آثار یک مزایده با قیمت پایه رسمی و مشخص برگزار کرد.

پشتوانه واقعی


تمام توکن‌های بی‌تا بر بستر شبکه ققنوس از پشتوانه ارزشمند واقعی و یکتا برخودار هستند؛ برای صدور مجور ورود یک توکن به بازار مزایده ققنوس، بایستی اثر فیزیکی به امانت در انبار نهاد متولی به‌عنوان پشتوانه نگهداری می‌شود و صاحب توکن می‌تواند پشتوانه فیزیکی را در زمان نیاز دریافت کند.

صدور شناسنامه دیجیتال آثار هنری


مالکین آثار هنری به منظور استفاده از خدمت صدور شناسنامه دیجیتال به‌عنوان سکوی اصلی مورد نیاز برای ورود اثر به دنیای دیجیتال می‌توانند نسبت به ورود مشخصات خود در سامانه اقدام کنند تا بعد از بررسی نسخه خطی توسط کارشناسان رسمی، شناسنامه دیجیتال اختصاصی اثر مبتنی بر یک توکن بی‌تا بر بستر شبکه ققنوس صادر شود.

بازار غیرمتمرکز مزایده آثار هنری ققنوس


مالکین آثار هنری دارای شناسنامه و قبض واسپاری دیجیتال (قبض انبار)، می‌توانند با استفاده از سامانه بازار غیر متمرکز مزایده آثار هنری نسبت به حراج و فروش آثار خود از طریق مبادله توکن بی‌تا اثر بر بستر دفترکل‌توزیع‌شده ققنوس اقدام کنند. در این سامانه خریداران می ‌توانند با حضور در حراجی‌ها، خرید توکن اثر مورد نظر، در صورت تمایل اصل فیزیکی اثر را نیز از انبار نهاد متولی دریافت کنند.

سامانه واسپاری آثار هنری


مالکین آثار هنری پس از انجام فرآیند صدور شناسنامه دیجیتال برای اثر خود می‌توانند از طریق خدمت واسپاری، میراث مستند خود را به انبار مرکزی نهاد متولی تحویل دهند تا قبض انبار دیجیتال مبتنی بر یک توکن بی‌تا را دریافت کنند که قابلیت عرضه به غیر و عرضه در بازار مزایده آثار هنری ققنوس را دارد.