توکن ققنوس بلاکچین سرمایه گذاری املاک و مستغلات ساختمان بازار اقتصاد تامین مالی جمعی خرید بازخرید blockchain-crowdfunding

نگاهی به مفهوم تأمین مالی جمعی و کاربرد فناوری بلاک‌چین در این حوزه

 

موضوع توکنیزه کردن املاک یکی از اولین کاربردهای مدنظر بنیان‌گذاران شبکه ققنوس بوده است. این موضوع، در جریان شکل‌گیری ققنوس نیز بسیار پررنگ بود. علت اصلی این موضوع نیز املاک مازاد بانک‌های کشور بود. همچنین اینکه بانک‌ها علاقه‌مند بودند از روش‌های متفاوتی برای فروش املاک مازاد خود استفاده کنند. بعد از گذشت یک سال و مطالعه در حوزه کاربردهای بلاک‌چین در حوزه املاک و مستغلات با سناریوها و کاربردهای جذاب‌تری مواجه شدیم که قطعا می‌تواند در رونق‌بخشی به صنعت ساختمان و از سوی دیگر کاهش قیمت تمام‌شده املاک، موثر باشد.

در ابتدای می­خواستیم که با توکن‌سازی املاکی که راحت نمی­توان خرید، شرایط واگذاری و سرمایه‌گذاری در املاک را تسهیل کنیم. اما در ادامه مسیر دریافتیم که کاربردهای جذاب‌تری نیز وجود دارند که در حوزه املاک می‌توان آن‌ها را دنبال کرد. به‌طورکلی تأمین مالی پروژه‌های ساختمانی با رویکرد اقتصاد مشارکتی و عرضه مستقیمِ جزئی از املاک به مصرف‌کننده نهایی، می‌تواند سناریوی مطلوبی در به‌کارگیری فناوری دفترکل توزیع‌شده در حوزه املاک باشد. در این رویکرد ضمن کاهش هزینه‌های مالی پروژه‌های ساخت، نقش تعیین‌کننده واسطه‌ها در قیمت‌گذاری املاک کاهش می‌یابد. در اینجا می‌توان امکان عرضه املاک نزدیک به قیمت تمام‌شده را هدف قرار داد.

ققنوس به‌عنوان یک بستر توکن‌سازی با در اختیار داشتن یک بازار باز غیرمتمرکز، در تلاش است تا ضمن فراهم نمودن مدل‌های شفاف اقتصادی برای سرمایه‌گذاران حوزه املاک، شرایط بهره‌مندی از ظرفیت‌های دارایی‌های دیجیتال را نیز برای ایشان مهیا سازد. کاربران ققنوس ضمن بهره‌مندی از یک ابزار مالی جدید در حوزه املاک، می‌توانند کارکردهای متنوع دنیای دارایی‌های دیجیتال را نیز تجربه نمایند. همچنین تفاوت توکن‌سازی و اوراق بهادار سازی را به‌صورت عملی لمس نمایند. امیدواریم تنظیم‌گران حوزه ساختمان و بازار سرمایه ظرفیت‌های جدی این فناوری را درک نمایند. و شرایط بهره‌مندی شهروندان از این بستر نوظهور را فراهم سازند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *