طبق مقالهFormalizing and Securing Relationships on Public Networks از زابو به ضرورت پرداختن به قرارداد هوشمند و تعاریف حقوقی آن پرداخته شده است.

در پنجمین طرح، نسخ خطی ضمن دیجیتالی و شناسنامه دار شدن، به‌عنوان وثیقه نیز مورد پذیرش قرار می‌گیرند. تلاش می‌شود تا در تعامل با شبکه بانکی برای اولین‌بار میراث مستند تبدیل به وثیقه تسهیلات بانکی شود. این موضوع ظرف یکی یا دو هفته آینده به نتیجه خواهد رسید.

نسل جدید میراث‌داری در جهان حاصل ابتکار ققنوس در طرح‌ گنج‌مان و توکن بی‌تا

نصرالله جهانگرد در مراسم رونمایی از توکن‌ بی‌تا و طرح گنج‌مان

نصرالله جهانگرد، مشاور ویژه رئیس جمهوری در دولت الکترونیک درباره اهمیت زبان فارسی گفت. وی خاطرنشان کرد خط و زبان فارسی هویت و تاریخ ملت ایران در تمام جغرافیای جهان است. کتابخانه ملی ایران بزرگ‌ترین گنجینه خط و زبان فارسی جهان به‌شمار می‌رود. نسل امروز و آینده ایران حق دارند تا از این اسناد تاریخی بهره‌برداری علمی و فکری داشته باشند. و این با طرح گنج‌مان و بی‌تا این موضوع محقق می‌شود.

او ادامه داد: در طرح‌گنجمان به سراغ تمام آحاد مردم می‌رویم تا همه بتوانند مشارکت کنند. از سویی، با ایجاد شناسنامه دیجیتال با استفاده از توکن‌ بی‌تا ققنوس به میراث مستند اعتبار بخشی می‌شود. فرآیند احراز اصالت بسیار ساده خواهد شد که امری مهم در راستای توسعه مبادلات نسخ خطی به‌صورت دیجیتال است. از مهمترین دستاوردهای همکاری ایجاد نسخه دیجیتالی از میراث مستند با صدور شناسنامه است که به تکامل پژوهش در کشور کمک شایانی می‌کند.

مشاور ویژه رئیس جمهوری در دولت الکترونیک با بیان اهداف اقدامات مشترک ققنوس و کتابخانه ملی تاکید کرد: ابتکار مجموعه ققنوس برای ایجاد توکن بی‌تا (NFT) و طراحی پلتفرم گنج‌مان بسیار خوب است و امیدوارم با مشورت و راهنمایی کتابخانه ملی ایران و تیم فنی قدرتمند ققنوس شاهد بهره‌برداری بهتر از این اسناد باشیم تا نسل جدیدی از کتاب‌خانه داری و میراث‌داری را در ایران و جهان شاهد باشیم.

توکن بی‌تا ابزاری برای به رسمیت شناختن مالک و حفظ میراث مستند

محمد جواد صمدی راد در مراسم رونمایی از توکن بی‌تا و طرح گنج‌مان

محمد جواد صمدی‌راد، قائم مقام مدیرعامل شرکت ققنوس درباره جزئیات توکن بی‌تا یا NFT ققنوس گفت: با استفاده از ظرفیت توکن بی‌تا بر بستر شبکه ققنوس، شرایطی را مهیا کرده‌ایم تا شناسنامه دیجیتال خدشه‌ناپذیر، غیرقابل کتمان و انکار برای صاحبان اثر صادر شود. امروز اولین توکن NFT ققنوس که معادل فارسی آن توکن بی‌تا است، برای اثر حافظ و خیام صادر خواهد شد. ارزش کارشناسی آن ۸۰۰ میلیون تومان است. بعد از آن توکنی با عنوان گنج‌مان با ارزش هر توکن یک میلیون تومان در شبکه ققنوس منتشر می‌شود. تا یک صدم گنج‌مان برای کاربران کیف توکن ققنوس قابلیت خرید وجود دارد.

او با بیان این‌که تمام اطلاعات این اثر در قالب آلبوم و در یک ساختار غیرمتمرکز و مبتنی بر یک قاعده اجماع ثبت شده است، اظهار داشت: هیچکدام از سرورها نمی‌توانند انکار کنند که داده ثبت‌شده دچار اختلال شده و از بین رفته که یک مزیت بزرگ فناوری دفترکل توزیع‌شده است. همچنین در فرآیند بارگذاری اطلاعات، گزارش کارشناس رسمی و ساخت شناسنامه بر اساس استانداردهای کتاب‌شناسی در این توکن اتفاق می‌افتد. مهر سازمانی کتابخانه ملی مبتنی بر قانون تجارت الکترونیکی پای آن سند ثبت می‌شود. ضمن حفظ اثر برای کشور، مالک اثر به رسمیت شناخته شده که نکته مثبت برای مالکان میراث مستند است.

صمدی‌راد با اشاره به توکن گنج‌مان گفت: این توکن ابزاری برای تامین مالی خیریه و حمایت از میراث مستند توسط تمام مردم است. تعداد آن یک میلیون و به قیمت یک میلیون تومان برای کتابخانه ملی است. به پشتوانه خدمات ارائه شده در کتابخانه ملی، صادر می‌شود. خریداران این توکن از طرح‌های تشویقی کتابخانه نیز برخودار می‌شوند.

مراسم رونمایی از توکن بی‌تا و طرح گنج‌مان

علاقه‌مندان برای مشارکت در طرح گنج‌مان و حمایت از میراث مستند می‌توانند با نصب نرم افزار کیف توکن ققنوس، پلتفرم هوشمند سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی دیجیتال، مبالغ مورد نظر خود را با خرید توکن گنج‌مان و واریز به حساب طرح حافظ و خیام، کتابخانه ملی ایران را در خرید و حفظ این نسخه خطی ارزشمند و نفیس یاری کنند. کتابخانه ملی ایران طرح‌های تشویقی را برای تشویق مشارکت‌کنندگان طرح گنج‌مان در نظر گرفته است.

برای دریافت کیف‌توکن ققنوس، پلتفرم هوشمند مدیریت دارایی دیجیتال، برای اطلاع بیشتر از نحوه خرید توکن گنجمان “اینجا” کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *