گفتگوی رضا قربانی درباره فناوری بلاکچین

رضا قربانی سردبیر راه پرداخت و رئیس کمیسیون فین‌تک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در گفت‌‎وگو با هشتمین شماره ماهنامه ققنوس از ضرورت تغییر نگاه به فناوری بلاکچین می‌گوید.

او در این گفت‌وگو که با موضوع مقررات‌گذاری در حوزه توکن‌سازی انجام شده است، ضمن بیان این نکته که ما با یک وضعیت دوگانه در رابطه با چهارچوب‌های قانونی توکن‌سازی در ایران مواجهیم ادامه می‌دهد: ما در کشور از یک طرف هیچ قانون، مقررات، آیین‌نامه، سیاست‌گذاری و امثالهم برای توکن‌سازی نداریم؛ اما از سوی دیگر در سال‌های گذشته قوانین و مقرراتی داشته‌ایم که بدون اشاره مستقیم به این مفهوم این مسیر را بازگشایی کرده‌اند.

قربانی در ادامه با بیان اینکه ما امیدواریم چارچوب نه چندان چابک قانون‌گذاری در کشور متوجه این موضوع شود که ما زمان زیادی را از دست داده‌ و وقت بسیاری تلف کرده‌ایم اظهار می‌کند: اساساً قوانین و مقررات موجود ناظر به دارایی‌های فیزیکی بوده‌است، چیزهایی مانند خودرو، زمین و ملک، ارز، پول و طلا.

سردبیر راه پرداخت با بیان اینکه مسئله که نیاز است مدل‌های ذهنی در این حوزه تغییر کند می‌گوید: باید فضای مجازی  را نه تنها در سطح اطلاعات و تبادل اطلاعات به رسمیت شناخت، بلکه باید قبول کنیم که دارایی نیز در این فضا معنا دارد.

رئیس کمیسیون فین‌تک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با بیان اینکه اگر بتوان مدل ذهنی و نگاه را به موضوع اقتصاد توکن تغییر داد و به این تکنولوژی به عنوان یک فرصت برای حل مسائلی مانند اشتغالزایی، اقتصاد بیمار و امثالهم نگاه کرد، می‌توان به آینده امیدوار بود ادامه می‌دهد: اگر مدل ذهنی اینگونه باشد که این حوزه را یک تهدید قلمداد کند که باید با آن برخورد شود به هیچ جایی نخواهیم رسید و به نظر من مدل ذهنی حاکم در حال حاضر به این صورت است.

قربانی همچنین با توجه به تغییر دولت نسبت به فناوری بلاکچین با بیان اینکه رویکرد دولت جدید برخورد تهاجمی نبوده و علی‌الظاهر این فناوری را پذیرفته‌اند می‌‌گوید: ممکن است در پس ذهن برخی اعضای دولت جدید مسائلی جدی با این فضا وجود داشته باشد، اما متوجه این نکته که این فضا اشتغالزایی دارد و می‌تواند اقتصاد را نجات دهد شده‌اند.

آنچه در این نوشتار مطرح شد خلاصه‌ای از گفت‌وگوی سردبیر راه پرداخت با هشتمین شماره ماهنامه ققنوس در زمینه فناوری بلاکچین است که متن کامل آن را می‌توانید با دانلود کردن ماهنامه ققنوس از لینک زیر مطالعه کنید.

دریافت هشتمین شماره نشریه ققنوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *