آشنایی با پلتفرم ققنوس

کیف توکن ققنوس

پیش‌تر با مفهوم دفترکل توزیع‌شده آشنا شدیم. همان‌گونه که می‌دانید،  ققنوس بر پایه فناوری دفترکل توزیع‌شده و اجماعی از داده‌های دیجیتالی توزیع، اشتراک‌گذاری و همگام شده است که توسط میزبانان شبکه و به‌صورت پراکنده و غیرمتمرکز میزبانی می‌شود. این میزبانان وظیفه نگهداری و اداره شبکه را به عهده دارند و به این شیوه تمرکززدایی در نگهداری و پردازش داده‌ها به وجود می‌آید.

شبکه ققنوس با هدف کاربردی سازی فناوری دفترکل توزیع‌شده ایجاد شده است و بنیاد ققنوس به‌عنوان نهاد مشارکتی اعضاء، عملیات توسعه شبکه و عملیات جاری (شامل نگهداری و مانیتورینگ) را به عهده دارد. در این شبکه میزبانان قادر به نظارت، صحت‌سنجی و ثبت کلیه تراکنش‌ها و عملیات کاربران خود هستند. شبکه ققنوس امکان انتشار انواع توکن‌ها را به وجود آورده است تا ناشران بتوانند با همکاری میزبان‌ها توکن‌های مختلف با ویژگی‌های متفاوت منتشر کنند.

ققنوس برای ارائه این سرویس نیازمند ویژگی‌هایی همچون شفافیت، پیروی از قوانین جمهوری اسلامی ایران و مبارزه با پول‌شویی است. این موارد با ایجاد و استفاده از تعدادی سرویس بر روی شبکه و قراردادهای هوشمند مرتبط با آن‌ها برآورده می‌شود.

برای شفاف بودن، نیاز است که تمامی تراکنش‌ها قابل ره‌گیری بوده و در محلی امن ذخیره شوند. همان‌طور که پیش‌تر در مورد فناوری دفترکل توزیع‌شده توضیح دادیم، این فناوری با ایجاد قابلیت ره‌گیری هر تراکنش به‌همراه حضور و نظارت میزبان‌ها در شبکه امکان دست‌کاری و یا ایجاد خدشه برای آن وجود ندارد که این موضوع تضمینی برای شفاف بودن و صحت سابقه تراکنش‌ها است. همچنین با استفاده از سرویس تطابقی می‌توان از انطباق تراکنش‌ها با قوانین مربوط اطمینان حاصل کرد.

در فناوری دفتر‌کل توزیع‌شده، پایداری و برخط بودن لحظه‌ای میزبان‌ها از نکات کلیدی در عملکرد و بهینه‌بودن است که ققنوس با بهره‌گیری از میزبان‌های متعدد با تجهیزات سخت‌افزاری بروز و قدرتمند به این نیاز پاسخ مناسبی داده است.

قابلیت‌هایی که پیش‌تر به آن اشاره شد، لازمه ایجاد یک شبکه مطمئن و پایدار برای ایجاد یک دفترکل توزیع‌شده و منطبق بر قوانین حاکم بر کشور بوده و ققنوس با ارائه همه آن‌ها سعی کرده با ایجاد بستری کامل برای کاربردهای فناوری دفترکل توزیع‌شده، کار را برای ناشران توکن و همچنین پرداخت، دریافت، فروش و بازخرید توسط کاربران راحت کند. همچنین با توجه به تمرکززدایی و وجود چند میزبان، اعتمادپذیری این شبکه بالاتر از راهکارهای سنتی و فعلی است.

با ما همراه باشید تا در پست‌های بعدی ققنوس را هرچه بهتر بشناسید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *