تحولات نقش ابزارهای مالی تحت تأثیر بلاک‌چین

نقش ابزارهای مالی در گذر زمان تغییرات بسیاری داشته است، ظهور و بروز بلاکچین در این تغییر و تحولات بسیار تأثیر گذار بوده است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع نوین، مرضیه کریمی از واحد آکادمی شرکت ققنوس در هشتیمن ماهنامه ققنوس مقاله‌ای را تهیه کرده است که در ادامه می‌خوانید.

مرضیه کریمی، کارشناس واحد آکادمی شرکت ققنوس در مقاله‌ای با عنوان تحولات نقش ابزارهای مالی تحت تأثیر فناوری بلاک‌چین، در ابتدا به چیستی ابزارهای مالی پرداخته است و ابزارهای مالی را آن دسته از دارایی‌ها اطلاق کرده که قابل معامله‌اند. از جمله ابزارهای ملی باید به پول نقد، ملک، اسناد رسمی یا اسناد تجاری اشاره داشت.

او در ادامه انواع ابزارهای مالی را بر می‌شمارد که شامل ابزارهای سرمایه‌ای (مالکیتی)، ابزارهای استقراضی (بدهی)، ابزارهای مشتقه، ابزارهای ترکیبی می‌شوند و به این نکته اشاره می‌کند که در طبقه‌بندی ارائه‌‌شده توسط IFRS ابزارهای مالی را می‌توان به دو گروه اصلی یعنی ابزارهای نقدی و ابزارهای مشتقه تقسیم کرد.

در ادامه این مقاله به بررسی نقش‌هایی می‌پردازد که هر کدام از قالب‌های ابزار مالی ایفا می‌کنند که شامل ۳ نقش زیر می‌شود:

 نقش اول: وسیله‌ای برای نقل‌وانتقال وجوه سهامداران و انتقال آن به افرادی که نیازمند سرمایه هستند.

نقش دوم: ابزاری برای کاهش ریسک‌های سیستماتیک جریان نقدی هستند، خطراتی که همواره میان متقاضیان و عرضه‌کنندگان وجوه نقد وجود دارد.

نقش سوم: تجمیع کننده وجوه قابل‌ سرمایه‌گذاری برای طرح‌های کلان که بدون تجمیع سرمایه امکان‌پذیر نیستند.

نویسنده این مقاله در ادامه با نگاهی به ویژگی‌های فناوری بلاک‌چین شامل پایگاه داده غیر متمرکز، انتقال بی‌واسطه، شفافیت و ناشناس ماندن، سوابق برگشت ناپذیر و منطق هوشمند و کامپیوتری به تأثیر بلاکچین روی سه نقشی که بالاتر ذکر شد می‌پردازد. همچنین در این مقاله مقاله به‌طور کلی به تأثیر بلاک‌چین در تحول این نقش‌های سه گانه اشاره شده و در ادامه به موضوع شبکه ققنوس و تاثیر آن بر ابزارهای مالی پرداخته شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه متن کامل این مقاله مهم در زمینه فناوری زنجیره بلوک می‌توانید، از لینک زیر هشتمین ماهنامه ققنوس را به‌صورت الکترونیک و رایگان بخوانید.

دریافت هشتمین شماره نشریه ققنوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *