هر روزه به اهمیت قراردادهای هوشمند بر بستر بلاکچین افزوده می‌شود. در این راستا شبکه ققنوس در تلاش است که از قراردادهای هوشمند در فعالیت‌های خود بهره بگیرد. ۵ کاربرد مهم از قراردادهای هوشمند در شبکه ققنوس وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته شده است. همچنین شرحی بر هر یک از کارکردها نوشته شده است که در ادامه می‌خوانیم.

در شبکه ققنوس می‌توان به دو روش از قراردادهای هوشمند استفاده کرد. روش اول استفاده از قراردادهای هوشمند خود شبکه استلار است که این قراردادها بیشتر برای امور مالی و چند امضایی کردن کیف‌پول ها کاربرد دارد و روش دوم استفاده از مفهوم برنامه هوشمند و استفاده از یک زنجیره جانبی برای این کار است. با استفاده از این زنجیره جانبی می‌توان برنامه‌های هوشمند مختلفی را اجرا کرد و برای انواع مختلف کاربردها استفاده نمود. قراردادهای هوشمند به برنامه‌هایی گفته می‌شود که تنها روی یک کامپیوتر اجرا نمی‌شوند و بر بستر بلاکچین بر روی تعدادی سیستم اجرا شوند. به این ترتیب امکان دستکاری در برنامه از میان می‌رود و افراد می توانند به نتایج حاصل از این برنامه‌ها اعتماد نمایند.

در ادامه مثال‌هایی از کاربردهای جالبی که با استفاده از این قابلیت می‌توان در شبکه ققنوس انجام داد، بررسی می‌شود.

عرضه اولیه سکه

در شبکه ققنوس می‌توان عرضه اولیه توکن‌ها را با استفاده از قراردادهای هوشمند انجام داد. به این منظور پس از ایجاد توکن دو سقف تعیین می‌شود، یکی حداقل سرمایه قابل جمع‌آوری و دیگر حداکثر سرمایه قابل جمع آوری. اگر در عرضه اولیه به اندازه سقف حداقلی جمع‌آوری نشود، پول سرمایه‌گذاران پس داده شده و پروژه شکست خورده در نظر گرفته می‌شود و در صورتی که این حداقل جمع‌آوری شود توکن‌ها به اشخاص اختصاص داده می‌شود.

برات دیجیتال

برات سندی است که به وسیله آن برات کش به برات‌گیر (محال‌علیه) دستور پرداخت وجهی را در زمان تعیین شده به دارنده برات (ذینفع) می‌دهد.  این سند را به راحتی می‌توان به صورت الکترونیکی در آورد و از طریق قرارداد هوشمند اجرا کرد. با استفاده از این سند در نظام اقتصادی کنونی ایران، می‌توان بسیاری مشکلات نقدینگی را حل نمود. به عنوان مثال این نوع سند برای تامین مالی یک زنجیره تامین می تواند به کار برده شود.

کراودفاندینگ

با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توان انواع تامین‌مالی جمعی را انجام داد. می‌توان توکن‌های مختلف در این رابطه تعریف کرد و تامین مالی جمعی را انجام داد. به عنوان مثال می‌توان برای یک پروژه ساخت دستگاهی فناورانه، توکنی ایجاد کرد و افراد با سرمایه‌گذاری در این طرح، توکن را دریافت کنند و بعداً در منافع آن نسبت به سهم خود سود ببرند. به این ترتیب می توان به سادگی هم تامین مالی را انجام داد و هم سهم هر کسی در این میان مشخص و در دست خود او باشد و در صورت نیاز آن را به صورت فرد به فرد برای اشخاصی که تمایل دارد، بفرستد.

اینترنت اشیا

با استفاده از قراردادهای هوشمند ققنوسی می‌توان با انواع اشیایی که از فناوری اینترنت اشیا استفاده می‌کنند، ارتباط برقرار کرد. به عنوان مثال می‌توان توکنی برای پرداخت هزینه‌های برق ایجاد کرد و قیمت برق را متغیر در نظر گرفت و در هنگامی که هزینه‌های برق پایین است اقدام به مصرف برق کرد.

بیمه شخص به شخص

بیمه شخص به شخص مفهومی جدید است که در دنیای بیمه به وجود آمده است. این طرح‌ها این گونه است که به جای نهاد واسط بیمه‌گر خود اشخاص به بیمه کردن دیگران می‌پردازند. مثالی از این موضوع بیمه خودرو است که در صورت تصادف، حسگرهای خودرو اعلان کرده و بیمه به‌صورت خودکار پرداخت می‌شود.

وام شخص به شخص

با محبوبیت پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (Defi) انواع این گونه پروژه‌ها پدید آمد. یکی از جالبترین و پراستفاده‌ترین این‌گونه طرح‌ها وام شخص به شخص است. در این نوع وام، اشخاص به صورت مستقیم به یکدیگر وام می‌دهند و پشتوانه آن هم دارایی‌های توکنی‌شان است. این طرح‌ها بسیار برای ایران که قیمت پشتوانه‌های توکنی (طلا، الماس، ملک) نسبت به ریال تغییر زیاد می‌کند، بسیار مناسب است. در این طرح‌ها هر کس مطابق قرارداد مکتوب و یا شفاهی مابین خود می توانند قرض‌الحسنه و یا هر نوع وام دهی دیگری که مد نظرشان باشد را انجام دهند.

توکن به عنوان وثیقه

می‌توان توکن‌های ققنوس را نزد بانک‌ها به وثیقه گذاشت و با بازپس دادن وام به تدریج این وثیقه آزاد شود. همچنین می‌توان توکن‌های مختلف و بالاخص توکن‌های املاک را به عنوان وثیقه برای انواع پرونده‌های قوه قضاییه استفاده کرد. نکته مهم این است که می‌توان به مقدار موردنیاز وثیقه پرداخت کرد و نیازی به وثیقه‌گذاری یک ساختمان کامل  نیست. می‌توان قرارداد هوشمندی نوشت و با پس دادن وام (به‌صورت توکن) تدریجاً و بدون دخالت نهاد ثالث، وثیقه را آزاد کرد.

رای‌گیری

یکی از مهمترین کاربردهای بلاکچین انجام رای‌گیری بر بستر آن است. می‌توان انواع مختلف رای‌گیری مانند رای‌گیری مجامع شرکت‌ها، انتخابات صنفی و انتخابات سیاسی سراسری را بر بستر ققنوس انجام داد. اما چرا برگزاری انتخابات بر بستر بلاکچینی؟ در انتخابات افراد و گروه‌های مختلف که تضاد منافع دارند قرار است سر تعداد آرا به اجماع برسند. این موضوع باعث می‌شود که به صورت بنیادی با خواص بلاکچین همسویی وجود داشته باشد. در این رای‌گیری می‌توان گفت چه کسانی حق رای داشته‌اند و فقط خود آن‌ها در رای‌گیری شرکت می‌کنند. پس از آن تعداد آرا بدون خدشه‌ شمارش می‌شود. می‌توان از روش‌هایی استفاده کرد که تک رای هیچ کس مشخص نباشد. امکان تقلب در این رای‌گیری وجود ندارد و با اطمینان بالا می‌توان نتایج انتخابات را به سرعت اعلان کرد. همچنین امکان بازرسی آرا  نیز وجود دارد.

به این ترتیب دیده می‌شود در بسیاری از موارد که بین افراد تضاد منافع وجود داشته و نیازمند اعتماد به یکدیگر هستند می‌توان از قرارداد هوشمند استفاده کرد و با استفاده از این نوع برنامه‌ها می‌توان اعتماد را بین افراد به وجود آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *