پیشنهاد ویزا درباره cbdc

ویزا در مقاله‌ای تحقیقاتی یک سامانه غیر برخط برای ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) پیشنهاد کرده است. با دسترسی همگانی می‎تواند در فضای غیر برخط تراکنش‌های مالی را مدیریت و برای مشتریان، تجربه‌ای مشابه پول فیزیکی را ایجاد کند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی تحت عنوان CBDC  شکلی از ارز بی‌پشتوانه است که می‌تواند بر روی زنجیره‌بلوک پیاده‌سازی شود. اما لزوماً نیازی به فناوری دفتر کل توزیع‌شده ندارد. برخلاف رمزارزهایی مانند بیت‌کوین و لایت‌کوین، CBDC احتمالاً توسط یک نهاد خاص کنترل می‌شود.

ویزا به عنوان یکی از غول‌های صنعت پرداخت و یک شرکت آمریکایی بین المللی در حوزه خدمات مالی، به‌منظور انجام تراکنش‌های پرداخت به‌صورت غیر برخط، سامانه‌ای را پیشنهاد کرده است که از یک فناوری منبع‌باز و زیرساخت کلید خصوصی استفاده خواهد کرد تا تراکنش‌ها را بتوان بدون نیاز به اتصال به اینترنت امضا کرد. در این مقاله پیشنهادی، به‌صورت خلاصه درباره پروتکلی که در آینده ممکن است توسعه داده شود، توضیح داده شده است. اما هیچ کد برنامه‌نویسی برای این ایده نوشته نشده است. امید است به زودی اقداماتی در این زمینه انجام پذیرد.

بر اساس گفته‌های ویزا، یکی از مهم‌ترین دلایل گرایش بانک‌های مرکزی به ارز دیجیتال بانک مرکزی این است که این پدیده می‌تواند افراد محروم از نظام بانکی را به «اکوسیستم پویای فین‌تک‌های در دسترس و دیگر محصولات مالی» متصل کند.

ایده اصلی و پشتوانه این مقاله این است که یک سامانه غیر برخط پرداخت یک تجربه مشتری مشابه پول فیزیکی ایجاد می‌کند. برخلاف وجه نقد کاغذی در جیب، به‌صورت بایت‌ها و بیت‌ها در تلفن همراه شما موجود خواهد بود.

برخلاف تحقیق ویزا، اکثر کشورهایی که علاقه‌مند به این فناوری، هنوز در مراحل اولیه توسعه CBDC هستند. البته برخی از کشورها نیز به‌مراتب در مراحل بالاتری هستند. باهاماس فاز اولیه انتشار ارز دیجیتال خود را پیاده‌سازی کرده است. و شهروندان چین در مرحله استفاده آزمایشی از یوآن دیجیتال هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *