امیر عباس امامی عنوان کرد: توکن سازی راهی برای شفافیت در سیاست و اقتصاد

امیر عباس امامی، هم‌بنیان‌گذار و مدیر اجرایی سامانه کارچین در گفت‌وگو با ماهنامه ققنوس به پرسش‌هایی درباره ماهیت و چیستی توکن پاسخ گفته است که در این نوشتار خلاصه‌ای از آن مطرح می‌شود. محوریت این گفت‌وگو درباره چیستی ماهیت توکن، کارکردهای توکن‌ سازی و تفاوت سایر دارایی‌های دیجیتال با یگدیگر است.

امیر عباس امامی در این زمینه با بیان اینکه توکن یک نماد و نشانه است توضیح می‌دهد که توکن در واقع نماینده‌ای از چیزی دیگر است. او در ادامه با بیان اینکه توکن می‌تواند نماد و نشانی از یک دارایی، مالکیت یا حتی وفاداری یا پاداش و جایزه باشد به گستردگی دامنه استفاده از توکن‌ها پرداخته است.

این کارشناس حوزه اقتصاد دیجیتال با اشاره به کارکردهای توکن‌ سازی در ساحت‌های متفاوت اقتصادی، سیاسی و دیگر حوزه‌ها به این نکته می‌پردازد که با توکن‌ سازی می‌توان مالکیت یک دارایی یا یک اثر هنری را به تعداد بسیار زیادی تقسیم کرد که این موضوع کمک شایانی به تأمین مالی تولید آثار هنری خواهد کرد.

مدیر اجرایی کارچین در ادامه این گفت‌وگو به کارکردهای بلاک‌چین در حوزه سیاست پرداخته و می‌گوید که با بلاک‌چین و توکن‌ سازی ساختار حاکمیت غیر متمرکز خواهد شد به این گونه که هرچند اکنون نیز دموکراسی حکومت مردم بر مردم است اما با توکن‌ سازی حق رأی ما به سطحی از دموکراسی مستقیم خواهیم رسید که حتی اگر دموکراسی نمایندگی هم باشد کارایی این دموکراسی بالاتر است.

هم‌بنیان‌گذار کارچین به این نکته اشاره کرد که با استفاده از بلاک‌چین می‌توان در هر زمان که خواست و برای هر موضوعی همه پرسی برگزار کرد و حتی واگذاری حق رأی در این شکل از دموکراسی ممکن خواهد شد.

این متخصص حوزه بلاک‌چین و اقتصاد دیجیتال در ادامه به تفاوت‌های میان توکن، کوین، CBDC و سایر دارایی‌های دیجیتال و رمزدارایی‌ها پرداخته و در توضیح این تفاوت‌ها بیان می‌دارد که در بحث ارز دیجیتال دیجیتالی بودن اهمیت دارد اما تکنولوژی تولید و انتقال آن چندان حائز اهمیت نیست، اما در بحث رمزارزها انتقال و تولید نیز اهمیت پیدا می‌کند و بحث کریپتوگرافی مهم است. او همچنین به این نکته که کوین‌ها توکن بومی یکی شبکه هستند اشاره می‌کند.

آنچه تاکنون گفته شد خلاصه‌ای از گفت‌وگوی امیرعباس امامی با ماهنامه ققنوس بود. برای مطالعه متن کامل این گفت‌و‌گو درباره توکن سازی می‌توانید ماهنامه ققنوس را از لینک زیر دانلود کنید.

دریافت هشتمین شماره نشریه ققنوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *