توکن‌های NFT

توکن‌های NFT در حوزه میراث مستند برای نخستین بار در ایران، بر بستر شبکه ققنوس، اولین و بزرگ‌ترین زیرساخت فناوری دفترکل توزیع‌شده، با همکاری شرکت ققنوس و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر می‌شود.

فناوری بلاک‌چین به‌عنوان یک فناوری تحول‌آفرین توانسته تا تغییرات بزرگ و ارزشمند در صنایع مختلف ایجاد کند. یکی از کاربردهای این فناوری، امکان تبدیل یک دارایی مانند یک تابلو هنری یا نسخ خطی به یک توکن گواهی مالکیت اثر و فروش توکن اثر است. NFTها (توکن‌های غیر قابل تعویض) گواهی مالکیت مادی یا معنوی یک دارایی یکتا هستند. خریدار توکن می‌تواند توکن خود را فروخته یا توکن خود را تحویل داده و اصل دارایی را دریافت کند.

نگهداری و تحویل دارایی پشتوانه توکن‌های NFT امری دشوار بوده و بازار آن NFT را محدود به یک جغرافیای کوچک می‌کند. توکن‌های NFT در جهان غالباً در حوزه هنرهای دیجیتال مانند تصویر یک تابلو مورد استفاده قرار می‌گیرند. علت آن است که بتوان فارغ از پشتوانه فیزیکی اثر، نسبت به خرید و انتقال آن اقدام کرد. برای رفع این دسته چالش‌ها در یک پلتفرم NFT مبتنی بر پشتوانه واقعی، نیاز است تا در کنار یک شبکه بلاک‌چینی که امکان تعریف و انتقال توکن‌های NFT  را فراهم می‌آورد، نهادی برای احراز اصالت، ارزش‌گذاری دارایی و تضمین وجود پشتوانه هر توکن در کنار پلتفرم قرار گیرد. امید است بدون نگرانی از امنیت و اصالت دارایی، یک بازاری دائمی برای خریدو‌فروش توکن‌ها و نیز تحویل پشتوانه به دارنده هر توکن ایجاد کرد.

صدور شناسنامه دیجیتال برای میراث مستند با توکن‌های NFT

میراث مستند شامل نسخ خطی گنجینه ملی و گران‌بهای هر کشور هستند. سازمان‌های دولتی و غیرانتفاعی همواره تلاش می‌کنند تا از تخریب و جعل در امان باشند. یکی از ظرفیت‌های ایجاد توکن‌های NFT، نسخ خطی است که از ارزش مادی و معنوی بالایی برخوردار بوده و عموما توسط افراد نگهداری می‌شود. با استفاده از فناوری دفترکل توزیع‌شده می‌توان با صدور شناسنامه دیجیتال، نسخ خطی را وارد دنیای دیجیتال کرد. تا ضمن ایجاد قابلیت اصالت‌سنجی و رهگیری، بستر مبادله این دارایی‌های دیجیتال را فراهم کرد.

به منظور ایجاد مقدمات انتشار توکن‌های NFT بر بستر شبکه ققنوس، در اولین گام شرکت ققنوس با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تفاهم‌نامه همکاری امضاء کرده تا ضمن ایجاد شناسنامه دیجیتال برای نسخ خطی و میراث مستند، توکن NFT این آثار برای نخستین‌بار بر بستر شبکه ققنوس منتشر کند. شرکت ققنوس به‌عنوان میزبان توکن NFT در شبکه ققنوس مسئول تعریف و انتقال توکن بر بستر شبکه ققنوس است. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز ناشر توکن NFT بر بستر شبکه ققنوس است. این سازمان مسئولیت احراز اصالت، ارزش‌گذاری صحیح و حفظ و نگهداری از نسخ خطی را بر عهده گرفته است.

از جمله ویژگی‌های توکن‌های NFT مبتنی بر شبکه ققنوس، کمیابی، اصالت، یکتایی، حفظ حق مالکیت، غیرقابل‌تقسیم بودن و وجود پشتوانه اصیل، کارشناسی شده و ارزشگذاری شده برای توکن است. این باعث شده تا صاحب توکن از امنیت و غیر قابل جعل بودن دارایی دیجیتال مطمئن شود.

منتظر اعلام رسمی فراخوان کتابخانه ملی ایران باشید

علاقه‌مندان به مشارکت می‌توانند پس از اعلام رسمی فراخوان کتابخانه ملی ایران با ارائه نسخ خطی به کتابخانه ملی ضمن صدور شناسنامه دیجیتال، برای اثر نسبت به ارزش‌گذاری اقدام کنند. پس از آن توکن NFT اثر آن‌ها صادر خواهد شد. صاحبان نسخ خطی با انجام این فرایند می‌توانند نسخه فیزیکی نسخه خطی را به‌صورت شخصی نگهداری کنند. همچنین می‌توانند نزد کتابخانه ملی ایران جهت نگهداری با استانداردهای لازم به امانت بسپارند. پس از رونمایی از بازار  NFT ققنوس، صاحبان NFT می‌توانند نسبت به خرید و فروش NFT آثار خود اقدام کنند.

نخستین‌ NFT در کشور، یک جلد حافظ و خیام خطی خواهد بود. که شناسنامه دیجیتال مبتنی بر فناوری دفترکل توزیع‌شده صادر و توکن NFT آن به زودی منتشر خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *