تسهیلات با توکن پیمان در لنداپ

با آغاز همکاری رسمی  ققنوس با لنداپ، پلتفرم وام‌دهی با وثیقه رمز ارز، توکن پیمان‌ به‌عنوان توکن پایه شبکه ققنوس به این پلتفرم افزوده شده و صاحبان توکن پیمان می‌توانند با وثیقه سپاری توکن از لنداپ اعتبار خرید یا وام دریافت کنند. در ادامه می‌توانید گفتگو با مدیران لنداپ را بخوانید و از جزییات دریافت تسهیلات با وثیقه توکن پیمان باخبر شوید.

همکاری رسمی ققنوس و لنداپ، پلتفرم وام‌دهی با وثیقه رمزارز، طی یک تفاهم‌نامه به صورت رسمی آغاز شد؛ در این راستا، توکن پیمان، توکن پایه شبکه ققنوس با پشتوانه دارایی‌های مورد تأیید بنیاد ققنوس به ارزش یک سوت طلای ۲۴ عیار به لیست دارایی‌های مورد پذیرش لنداپ، برای وثیقه و اعطای تسهیلات در قالب اعتبار خرید یا وام به صورت وجه ریالی افزوده شد. صاحبان توکن پیمان می‌توانند با ثبت‌نام در لنداپ و واریز توکن پیمان به کیف پول این پلتفرم به‌عنوان وثیقه، بدون نیاز به ضامن و چک به صورت فوری تسهیلات دریافت کنند؛ برای آشنایی بیشتر با لنداپ به‌عنوان یک فین‌تک فعال در حوزه وام‌دهی (لندتک) با معین فدوی، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی و علی خدمتی، مدیر فنی لنداپ گفت‌وگویی را ترتیب دادیم که مطالعه آن را برای دریافت جزئیات بیشتر درباره نحوه دریافت تسهیلات از این پلتفرم پیشنهاد می‌کنیم.

درباره چگونگی تاسیس لنداپ برایمان تعریف کنید؟

معین فدوی: در اوایل پاییز سال ۱۳۹۹ بود که با مطالعه روند بازار جهانی و نیازسنجی بازار داخلی در حوزه ارزهای دیجیتال با تهیه زیرساخت و بازاریابی خیلی محدود، لنداپ به‌عنوان پلتفرم وام‌دهی با وثیقه رمزارزی آغاز به کار کرد و در ابتدای فعالیت، تعداد محدودی وام را در نظر گرفتیم چرا که زیرساخت اساسی و اصلی ارائه وام، تأمین منابع مالی به‌شمار می‌رود و بحث تأمین منابع مالی اصلاً ساده نیست؛ ازآنجایی‌که در پلتفرم ما رمزارزها وثیقه هستند، بانک مرکزی به‌عنوان قانون‌گذار محدودیت‌هایی را ایجاد کرده بود که ما را با مشکلات متعددی روبرو ساخت.

موانع برای لنداپ چه بوده و وضعیت امروز کسب‌وکار چگونه است؟!

فدوی: متأسفانه وضعیت قوانین حوزه رمزارز در ایران اصلاً شفاف و صریح اعلام نشده و همین امر شرایط را دشوار ساخته است؛ اما با وجود تمام سختی و دشواری‌ها مجموعه لنداپ تا به امروز توانسته بازخوردهای خیلی خوبی از جامعه رمزارز دریافت کند و امیدواریم وام‌دهی با وثیقه رمزارز که یک نیاز مهم است را تأمین کنیم.

یک نکته مهم درباره تسهیلات بحث تورم است، در ایران ما تورمی نزدیک به ۵۰ درصد داریم که نرخ بسیار زیادی است و در مقابل سود سالانه ۲۴ درصد بسیار پایین است؛ بر همین اساس نیز، دریافت تسهیلات فرایند سودمند و جذابی شده که به نفع کاربر تمام می‌شود.

با بررسی میزان تسهیلات دریافت شده در طول یک‌سال گذشته، آیا اعتبار خرید کالا از فروشگاه‌های اینترنتی جذاب بوده است؟!

فدوی: لنداپ به‌عنوان یک پلتفرم وام‌دهی نوین با دریافت وثیقه رمزارز ابتدا با ارائه تسهیلات فروشگاهی در قالب اعتبار خرید کالا آغاز به کار کرد؛ اما استقبال زیادی از سوی کاربران برای وثیقه کردن رمزارزها و دریافت اعتبار خرید کالا از فروشگاه‌ها حتی از دیجی‌کالا انجام نشد و با توجه ‌به تقاضای زیاد دریافت تسهیلات ساده در حساب بانکی، حالت سوم یعنی پرداخت وام به صورت نقدی را نیز به مجموعه خدمات خود افزودیم. در حقیقت، بیشتر از ۹۰ درصد وام‌های ارائه شده در لنداپ به صورت نقدی است و ۱۰ درصد را تسهیلات اعتبار خرید کالا شامل می‌شود.

تأمین مالی دریافت اعتبار خرید کالا از فروشگاه‌های اینترنتی دیجی‌کالا و ایگرید که از سوی مجموعه لنداپ انجام می‌شود کارمزدی برابر با کارمزد دریافت وام ریالی دارد.

کارمزد لنداپ یا همان نرخ سود تسهیلات بستگی زیادی به تأمین مالی دارد اما نرخ لنداپ نسبت به نرخ‌ دیگر لندتک‌ها  مانند قسطا، دیجی‌پی و لندو کمتر است تا در این فضا رقابت کنیم؛ تأکید داریم که اگر بتوانیم با شرایط مناسب و ارزان‌تری فرایند تأمین مالی را انجام دهیم، کارمزدها و شرایط مناسب‌تری ایجاد می‌شود که می‌تواند به افزایش استقبال وثیقه گذاران رمزارز کمک کند و به همین دلیل پیگیر این مسئله نیز هستیم.

چرا با اینکه رقم تسهیلات از ۱ الی ۳۰ میلیون تومان است مدت بازپرداخت آن تنها تا ۶ ماه است؟!

یکی از ویژگی‌های جذاب لنداپ، آزادسازی وثیقه با پرداخت هر قسط است که باعث می‌شود تا دارایی به صورت کامل مانند شبکه بانکی کشور منجمد نشود؛ این موضوع باعث می‌شود با بازپرداخت چند قسط، بتوانید دوباره تسهیلات دریافت کنید.

فدوی: در لنداپ می‌توانید بالاتر از سقف ۳۰ میلیون تومان نیز تسهیلات دریافت کنید؛ برای این کار کافی است تا با پشتیبانی در ارتباط باشید و مبلغ و وثیقه را اعلام کنید تا شرایط به شما اعلام شود. ما تسهیلات تا ۱۰۰ میلیون تومان نیز با شرایط بازپرداخت منعطف پرداخت کرده‌ایم اما شرایط عمومی تسهیلات ۱ الی ۳۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱ الی ۶ ماهه است.

مالکان دارایی دیجیتال چقدر از دارایی وثیقه گذاشته شده خود می‌توانند تسهیلات دریافت می‌کنند؟

فدوی: به هر میزان که نوسان دارایی پایین‌تر باشد، آن دارایی برای لنداپ قابلیت اتکای بیشتری دارد و در همین راستا نیز می‌توان گفت تتر و پیمان نسبت به بیت‌کوین و اتریوم از اتکای بیشتری برخوردار هستند و ریسک پایین‌تری را برای مجموعه به دنبال دارند که باعث می‌شود تا درصد بیشتری نسبت به دارایی را به کاربر بپردازیم. برای مثال، در مورد تتر ۸۰ درصد ارزش تتری که کاربرد به عنوان وثیقه قرار می‌دهد، مبلغی خواهد بود که به‌عنوان تسهیلات دریافت می‌کند که این درصد برای توکن پیمان، توکن پایه شبکه ققنوس، بالغ بر ۷۵ درصد است و در بیت‌کوین و اتریوم این میزان ۷۰ درصد تعیین شده است.

لنداپ به‌عنوان یک پلتفرم وام‌دهی چگونه وضعیت نوسانات متعدد بازار رمزارز و ریسک تسهیلات را بررسی می‌کند؟

علی خدمتی: لنداپ از یک الگوریتم و نرم‌افزار هوشمند با قابلیت رصد دارایی‌های فهرست شده استفاده می‌کند؛ در این بستر، قیمت دارایی به صورت لحظه‌ای و هوشمند بررسی شده و ما به‌ازای آن، مقدار و اصل بدهی مقایسه می‌شود که در نتیجه با ریسک بالایی در لنداپ مواجه نخواهیم شد. دارایی کاربران به صورت امانی در اختیار لنداپ است و ما مسئولیم تا به‌عنوان نمونه اگر یک واحد بیت‌کوین را از شما به‌عنوان وثیقه دریافت می‌کنیم، یک واحد بیت‌کوین بدهی را به شما برگردانیم، تا زمانی که ریسک بالا باشد، نمی‌توانیم با دارایی کاربران تجارت یا سپرده‌گذاری انجام دهیم و ترجیح می‌دهیم که وارد این بخش نشویم.

در واقع اگر اکنون تصوری از بیت‌کوین ۳۵ هزاردلاری داشته باشیم و ناگهان با یک سقوط در بازار روبرو شویم و قیمت بیت‌کوین به ۳۰ هزار دلار برسد، ما به‌نوعی ابتدا به‌اندازه همان ۳۰ هزار دلار به فرد وام دادیم اما اگر این روند ادامه پیدا کند، به کاربر پیام خواهیم داد تا به پشتوانه یا همان وثیقه تسهیلاتی که دریافت کرده اضافه کند تا توسط پلتفرم دارایی‌اش لیکوئید یا نقد نشود.

 در واقع ما در سیستم به نحوی محاسبه می‌کنیم تا درصورتی‌که قیمت دارایی پایین آمد بتوانیم از زیان جلوگیری کرده و نقدینگی داشته باشیم؛ در واقع، اگر قیمت با تنزل شدیدی مواجه باشد، کاربر می‌تواند از بازپرداخت و دریافت دارایی امتناع کند و این اتفاق باعث زیان رسیدن به تأمین‌کننده پلتفرم می‌شود، به همین دلیل نقدکردن دارایی را به‌عنوان یک فرایند در نظر گرفتیم که می‌تواند با مدل قسط به قسط باشد، یعنی اگر کاربر در هر قسط نسبت به افزایش وثیقه اقدام نکرد، به میزان اقساط از دارایی‌اش نقد خواهد شد و یا ممکن است به‌ اندازه کل مبلغ وام عمل نقدکردن انجام شود.

نوسانات بازار رمزارزها غیر قابل پیش‌بینی است و همین موضوع باعث می‌شود تا با افزایش یا کاهش‌های متعددی مواجه باشیم. حتی ممکن است با یک افزایش قیمت بالا مواجه شویم، در این حالت آن مابه‌التفاوتی را که بر اثر افزایش قیمت اضافه دارایی است به کاربر عودت می‌دهیم و اعلام می‌کنیم که برای این میزان تسهیلات به این دارایی به‌عنوان وثیقه نیاز نداریم و کاربر می‌تواند آن مابه‌التفاوت را منتقل کند.

نظر شما درباره توکن پیمان چیست و همکاری ققنوس با لنداپ به صاحبان توکن پیمان چه کمکی می‌کند؟

فدوی: طلا یک فلز گران‌بها و جذاب است که همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران در بازار سنتی بوده است؛ اعتقاد دارم توکن پیمان و توکن‌های آتی شبکه ققنوس با پشتوانه طلا یک راهکار جدید و مناسب برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا با ریسک پایین و قابلیت مبادله و گردش بیشتر نسبت به طلای فیزیکی است. توکن پیمان باتوجه‌به این‌که ارزش پشتوانه آن برابر با دارایی‌هایی به ارزش یک سوت طلای ۲۴ عیار است، می‌تواند برای سرمایه‌گذارانی که قصد دارند در بازار طلا وارد شده و به‌نوعی از ظرفیت بازار طلا استفاده کنند، جذابیت بالایی داشته باشد؛ در همین راستا و به‌منظور ارائه امکان دریافت نقدینگی با پشتوانه توکن پیمان که به‌نوعی طلا محسوب می‌شود، توکن پیمان به مجموعه توکن‌های قابل وثیقه‌گذاری لنداپ اضافه شده و صاحبان این توکن می‌توانند از لنداپ بدون ضامن و چک و در فرایندی بسیار ساده تسهیلات ریالی یا اعتبار خرید کالا دریافت کنند؛ این شکل از وام دقیقاً مشابه دریافت وام از وثیقه طلا درگذشته است که تا چند سال گذشته توسط برخی بانک‌های کشور انجام می‌شد و اکنون در فرایندی نوین، آنلاین، غیر حضوری و با بوروکراسی کمتر این فرایند انجام می‌شود و طبعاً جذابیت بسیار بالاتری نسبت به شکل سنتی دارد.

لازم به ذکر است، برای ثبت نام و دریافت اطلاعات بیشتر از لنداپ، پلتفرم وام‌دهی با وثیقه رمز ارز می‌توانید به سایت LENDUP.IR مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *