استخراج یا ماینینگ به زبان ساده

ماینینگ

استخراج یا ماینینگ به فرایند تایید تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاک چینی مبتنی بر اجماعِ اثباتِ کار گفته می‌شود و در عمل یک پردازش رایانه‌ای است که با دستگاه‌های مخصوص انجام می‌شود.

شبکه‌های زنجیره‌بلوکی همتا به همتا (Peer to Peer) هستند و تراکنش‌های این شبکه‌ها بی‌واسطه انجام می‌شود. این بدان معناست که شما برای نهایی شدن تراکنش‌ها دیگر به نهاد‌های متمرکز مانند بانک‌ها یا موسسات مالی نیاز ندارید. باوجوداین، شاید برای شما این سوال ایجاد شود که امنیت این شبکه‌ها چگونه تامین می‌شود؟ یا چه کسی تراکنش‌ها را تایید و ثبت می‌کند؟

درواقع ماینرها یا استخراج‌کنندگان این کار را انجام می‌دهند. یک تراکنش ممکن است انتقال توکن، ایجاد قرارداد هوشمند یا موارد دیگر باشد. تراکنش‌ها پس از اعتبارسنجی توسط گره‌ها برای پردازش، تایید و ثبت در اختیار ماینرها قرار می‌گیرد.

در اینجا ماینرها تراکنش‌های تایید نشده را در یک بلوک قرار می‌دهند و از آن هش می‌گیرند. خروجی هش درواقع یک عدد است و اگر این عدد کوچک‌تر از مقدار موردنظر شبکه که برای هر ۲۰۱۶ بلوک از قبل تعیین می‌شود، باشد، بلوکِ ماینر توسط گره‌ها پذیرفته و به زنجیره‌بلوک اضافه می‌شود؛ اما اگر خروجی هش بزرگ‌تر از آن مقدار باشد، ماینرها با ایجاد تغییری کوچک در بلوک، دوباره از آن هش می‌گیرند و این کار را تا زمانی که عددِ هشِ خروجیِ مطلوب به دست بیاید، ادامه می‌دهند. بلوک اولین ماینری که عدد موردنظر را با هش گرفتن به دست آورده باشد، به‌عنوان بلوک منتخب به زنجیره‌بلوک اضافه می‌شود. زمانی که بلوک اضافه شد، همین فرایند با تراکنش‌های جدید و تایید نشده که در این مدت به شبکه ارسال شده است، ادامه پیدا می‌کند.

پاداش ماینرها

زمانی که فرایند پردازش یک بلوک تمام شد ماینری که موفق به پردازش بلوک شده است پاداشی از شبکه دریافت می‌کند؛ در حقیقت ماینرها در بلوک خود تراکنشی را از مبدا نامعلوم به آدرس خود ثبت می‌کنند که این تراکنش درواقع همان پاداش ماینرهاست؛ اگر بلوک ماینر پذیرفته شود، این تراکنش هم به‌عنوان پاداش ماینر در زنجیره‌بلوک ثبت می‌شود. علاوه‌براین، کاربران برای انجام تراکنش کارمزد پرداخت می‌کنند که این کارمزد هم به ماینر منتخب داده می‌شود. پاداش و کارمزد، هردو از جنس توکن پایه شبکه هستند.

همان‌طور که اشاره شد، پردازش ماینرها شامل یک آزمون‌وخطاست. جالب است بدانید که این فرآیند آزمون‌وخطا به‌شدت طاقت‌فرساست! برای مثال، در حال حاضر (۲۷ مرداد ۹۹) و تنها در شبکه بیت کوین سرعت تولید هش بیش از ۱۰۱۸*۱۳۰ هش در هر ثانیه است. به همین دلیل امروزه استخراج با CPU یا GPU-های معمولی عملا غیرممکن است و این کار باید با سخت‌افزارهای تخصصی انجام شود. به این سخت‌افزارها ASIC گفته می‌شود در انواع مختلف در بازار موجود هستند.

در انتها لازم است اشاره کنم که به‌اشتباه به فرایند تایید تراکنش‌ها در همه زنجیره‌بلوک‌ها استخراج گفته می‌شود؛ درحالی‌که روش‌های اجماع در شبکه‌های مختلف بلاک چینی متفاوت است و فقط باید فرایند تایید تراکنش‌ها در زنجیره‌بلوک‌هایی که از اجماع اثبات کار استفاده می‌کنند را استخراج نامید. برای مثال در روش اثبات سهام کار یا پردازشی بسیار مختصری بر روی تراکنش‌ها انجام می‌شود و مقدار توکنی که هر مشارکت‌کننده در فرایند اجماع دارد، تعیین‌کننده این است که بلوک چه کسی ثبت شود؛ بنابراین نمی‌توان این فرایند را استخراج نامید.

اگر سوالی در ارتباط با موضوعات بررسی‌شده داشتید، در بخش کامنت‌ها بپرسید.

موفق و پیروز باشید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *