شرکت یکتا ققنوس پارس به‌عنوان یکی از میزبان‌های مؤسس شبکه ققنوس از اواخر سال 1397 فعالیت خود را با هدف توسعه راهکارهای نوین مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع‌شده آغاز کرد. ازجمله سهامداران اصلی این شرکت می‌توان از شرکت های داده ورزی سداد (به نمایندگی از بانک ملی)، شرکت داده پردازی پارسیان (به نمایندگی از بانک پارسیان)، سرمایه‌گذاران فناوری تک وستا (گروه توسن)، شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ – به نمایندگی از بانک پاسارگاد) و گروه فناوران هوشمند بهسازان فردا (وابسته به بانک ملت) نام برد. این شرکت در ابتدای فعالیت خود وظیفه‌ی راه‌اندازی و فعال‌سازی سکوی شبکه ققنوس برای کاربردهای صنعت بانکداری را عهده‌دار بود که پس از راه‌اندازی، هدایت این شبکه به بنیاد ققنوس منتقل شد.

شرکت یکتا ققنوس پارس به‌عنوان یکی از میزبان‌های پیشرو در ارائه خدمات تخصصی در این فناوری دفتر کل توزیع‌شده و به دلیل حسن اعتمادی که سایر میزبان‌های شبکه ققنوس به این شرکت داشته‌اند، در حال حاضر مسئولیت دبیرخانه‌ی بنیاد ققنوس را نیز بر عهده دارد. ازجمله وظایف دبیرخانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • — هماهنگی با سایر میزبان ها برای اتصال میزبان های جدید به شبکه
  • — اطلاع رسانی و آموزش جمع مخاطبین شبکه ققنوس در مورد کاربردهای این شبکه
  • — هماهنگی با سایر میزبان ها برای پیشنهاد قوانین و مقررات جدید به رگولاتور
  • — همکاری در ایجاد و استقرار ساختار حاکمیت توزیع شده در بنیاد ققنوس

به علاوه این شرکت آمادگی دارد تا در کنار ناشرین توکن، عرضه کنندگان خدمات و استارت آپ ها قرار گیرد تا با استفاده از بستر شبکه ققنوس به آن ها در تنظیم سپیدنامه و عرضه توکن های خود در این شبکه یاری رساند.